Kilka słów o roli laparoskopii w urologii
Laparoskopowa to obecnie integralna część urologii. Jednocześnie jest to jedna z najszybciej rozwijających się technik w tej dziedzinie medycyny. Początkowo wykorzystywano ją przede wszystkim do diagnostyki i leczenia wnętrostwa. Obecnie ma bardzo szeroki zakres zastosowania i stale zwiększa się liczba wskazań do wykonania laparoskopii.
Na czym polega leczenie metodą laparoskopową?
Chirurgia laparoskopowa jedna z najmniej inwazyjnych metod prowadzenia zabiegów operacyjnych bez konieczności wykonywania rozległych nacięć na skórze. Obejmuje wszystkie zabiegi przeprowadzane w obrębie przestrzeni i jam ciała, wykonywane bez klasycznego cięcia. Ich celem jest diagnostyka albo leczenie chorób lub wad układu moczowego i narządów płciowych u mężczyzn.
Operacja przeprowadzana metodą laparoskopową wymaga wykonania bardzo niewielkiego nacięcia (stąd też częste potoczne określenie “przez dziurkę od klucza”). Następnie do organizmu pacjenta wprowadzane jest urządzenie optyczne, które ma uwidaczniać narządy w powiększeniu na ekranie monitora medycznego (kamera laparoskopowa), a także specjalne mikronarzędzia (instrumentarium laparoskopowe) niezbędne do przeprowadzenia czynności zabiegowych.
Warto przy tym dodać, że prowadzenie operacji metodą laparoskopową to spore wyzwanie dla lekarzy. Urolodzy, którzy wykonują leczenie tą metodą, muszą mieć rozległe doświadczenie i stale podnoszą swoje umiejętności w zakresie doskonalenia techniki laparoskopowej. Chociaż operacje są stosunkowo mało inwazyjne, to jednak ich sukces w dużej mierze zależy od kompetencji i uzdolnień operującego. Leczenie techniką laparoskopową przeprowadzane jest przez urologa w Tychach, dr n. med. Rafała Bogackiego.
Laparoskopia — wskazania
Obecnie bardzo wiele operacji wykonuje się metodą laparoskopową. Wykorzystywana jest nie tylko do zabiegów stosunkowo prostych jak np. jak fenestracja torbieli nerki i warikocelektomia, ale i znacznie bardziej zaawansowanych i rozległych, np. stosowanych w urologii onkologicznej.
Do przykładów zabiegów przeprowadzanych metodą laparoskopową w urologii zaliczamy m.in.:
- laparoskopowa nefrektomia (usunięcie nerki z powodu np. guza, marskości nerki itp.),
- laparoskopowa pieloplastyka (korekcji wad dróg moczowych),
- radykalna prostatektomia laparoskopowa (metoda leczenia miejscowo zaawansowanego raka prostaty),
- laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego,
- laparoskopowa ureterolitotomia (usunięcie złogu z moczowodu).
Oczywiście to tylko wybrane przykłady zabiegów techniką laparoskopową w urologii, gdyż — jak już zostało — jej zastosowanie jest zdecydowanie szersze.
Laparoskopia a operacje klasyczne
W porównaniu do operacji klasycznych metoda laparoskopowa zapewnia taką samą, a niekiedy nawet wyższą skuteczność. Jednocześnie laparoskopia wiąże się z niższym ryzykiem powikłań. Jest mniej inwazyjna, zatem pacjent narażony jest na mniejszą utratę krwi, mniejszy ból pooperacyjny (co wiąże się również z mniejszym zużyciem środków przeciwbólowych) oraz krótszy czas hospitalizacji. Po zabiegu można szybciej wrócić do pełnej aktywności. Warto też wspomnieć o efekcie kosmetycznym, który również przemawia za metodą laparoskopową.