Lepiej zapobiegać niż leczyć - czyli jak często chodzić na kontrolne badania do urologa?
O tym jak ogromne znaczenie ma dobre samopoczucie i zdrowie, przekonujemy się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy już zmagamy się z jakąś dolegliwością. Jednak czas to zmienić. Zgodnie z powodzeniem "lepiej zapobiegać niż leczyć" duże znaczenie ma zwiększanie świadomości na temat najczęściej występujących chorób, a także zachęcanie do stosowania badań kontrolnych i profilaktycznych, pozwalających na wczesne wykrycie różnego rodzaju schorzeń. Jedną z dziedzin, która zasługuje na szczególną uwagę są wizyty u urologa. Jak często należy wykonywać badania kontrolne? I o czym warto pamiętać jeśli wybieramy się na taką wizytę? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Kontrolne badania urologiczne - jak często należy je wykonywać?
Grupą, która jest szczególnie narażona na schorzenia układu moczowo-płciowego są mężczyźni powyżej czterdziestego roku życia. To właśnie oni powinni pamiętać o systematycznych wizytach u urologa, dzięki którym mogą na bieżąco kontrolować stan swojego zdrowia. Pierwsza wizyta u tego specjalisty jest wskazana właśnie po ukończeniu czterdziestu lat, a każda kolejna powinna odbywać się raz w roku.
Należy jednak podkreślić, że pacjent, u którego w rodzinie wykryto niepokojące schorzenia, w tym np. raka prostaty, powinien przykładać szczególną uwagę do weryfikacji stanu swojego zdrowia. W takim przypadku coroczna konsultacja urologiczna jest po prostu koniecznością.
Oczywiście do urologa mogą zgłosić się także osoby dużo młodsze, które zmagają się z niepokojącymi symptomami. Do umówienia wizyty może skłonić m.in.:
- częstomocz,
- parcie na pęcherz,
- problemy z trzymaniem moczu,
- ból i pieczenie w okolicach krocza,
- ból podczas wytrysku,
- uszkodzenia mechaniczne narządów płciowych,
- problemy skórne w okolicach narządów płciowych,
- krew lub ropa w spermie,
- krew lub ropa w oddawanym moczu,
- problemy z uzyskaniem erekcji,
- problemy z utrzymaniem erekcji,
- zakażenie układu moczowego.
Wizyta u urologa - co warto wiedzieć?
Wizyta u urologa pozwala na wykrycie szeregu różnych schorzeń, które przy wczesnym zdiagnozowaniu mogą zostać wyleczone nawet w stu procentach. Specjalista w sposób kompleksowy sprawdza stan układu moczowo-płciowego pacjenta, dzięki czemu może stwierdzić występowanie nieprawidłowości, takich jak m.in. przerost prostaty, czyli gruczołu krokowego, występowanie żylaków powrózka nasiennego, kamica układu moczowego, czyli powstawanie złogów w nerkach lub pęcherzu, krwiomocz, zaleganie moczu w pęcherzu, nietrzymanie moczu, torbiele nerek, czy infekcje i stany zapalne dróg moczowych.
Warto dodać, że metody, wykorzystywane w czasie badania są bezbolesne, a przy tym wyróżniają się wysoką skutecznością. Należy do nich m.in. badanie dotykowe, czy badanie ultrasonograficzne.