Prostata: łagodny przerost i rak prostaty
Nawet z pozoru łagodne problemy z prostatą mogą w znaczący sposób obniżyć jakość życia, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do śmierci. Choroby gruczołu krokowe mogą mieć różną specyfikę. W wielu przypadkach mężczyźni mają do czynienia z łagodnym przerostem prostaty, który powinien być jak najczęściej wykryty, ponieważ wówczas możemy liczyć na najlepsze i najszybsze efekty z podjętego leczenia prostaty. Dobre rezultaty osiągane są za sprawą laserowego leczenia prostaty. Niestety u niektórych pacjentów ujawnia się znacznie poważniejszy problem, czyli nowotwór prostaty.
W tym artykule skupimy się na tych dwóch dość skrajnych przypadkach, czyli łagodnym przeroście prostaty oraz nowotworze prostaty. Scharakteryzujemy oba schorzenia oraz podamy przykłady metod ich leczenia. Mężczyźni powinni jednak pamiętać, że każdy przypadek ewentualnych problemów z prostatą powinien być skonsultowany z lekarzem urologiem.
Łagodny przerost prostaty
Gruczoł krokowy jest zależny od hormonów. Męskie hormony, w tym przede wszystkim testosteron, zapewniają prawidłowe funkcjonowanie prostaty przez wiele lat. Niestety wraz z wiekiem hormony sprawiają, że gruczoł rozwija się bardziej niż jest to konieczne. Wówczas właśnie mogą pojawić się problemy z prostatą, a dokładniej z jej przerostem. Łagodny przerost prostaty to dość częsta dolegliwość starszych mężczyzn. Dolegliwości można jednak skutecznie leczyć, eliminując objawy, które w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie.
Łagodny przerost prostaty to schorzenie o nieprzyjemnych objawach, które może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Mężczyzna nigdy nie powinien bagatelizować problemu. Jeśli dojdzie do podrażnienia lub zakażenia, co skutkować będzie obrzękiem przerośniętej prostaty, może rozwinąć się ostre zatrzymanie moczu. Chory nie tylko nie będzie w stanie opróżnić pełnego pęcherza, ale również istnieje ryzyko wystąpienia pozanerkowej niewydolności nerek i zatrucia organizmu toksynami. To stan bezpośrednio zagrażający życiu mężczyzny!
Nowotwór prostaty
Rak prostaty również przyczynia się do wzrostu prostaty, jednak bardzo powolnego. Z tego też powodu objawy nie pojawiają się od razu, więc pacjenci dość późno zgłaszają się do urologa. W tym przypadku mężczyźni powinni pamiętać o regularnych badaniach profilaktycznych. Do głównych symptomów nowotworu zaliczamy m.in. zatrzymanie moczu, guz w podbrzuszu, bóle kości (w przypadku przerzutów).
Bardzo ważne jest, aby rak prostaty został jak najwcześniej wykryty. Im wcześniej wykryty rak prostaty, tym lepsze wyniki onkologiczne wdrożonego leczenia. Bardzo ważne są badania profilaktyczne i kontrola urologiczna z przeprowadzeniem badania per rectum, badanie USG i oznaczenia PSA. Rak prostaty obecnie jest chorobą, którą można skutecznie wyleczyć.